Abd Çin Ürünlerine Yeni Gümrük Vergisi

ABD Başkanı Donald Trump, bugün 200 milyar dolar değerinde olan ithal Çin ürününe getirilecek yeni gümrük vergilerini açıklayabileceğini açıkladı.

Beyaz Saray, Cumartesi günü Trump yönetiminden bir kaynaktan bilgi almamıştı. Wall Street Journal, vergi oranının yüzde 10 civarında olabileceğini bildirdi. Bu oran %25’in altında. Trump yeni vergiler için biliniyor. Bu kez, teknolojisi, mobilya, aydınlatma elemanları, oto lastikleri, kimyasallar, bisikletler ve bebek araba koltukları gibi tüketici ürünlerini, İnternet teknolojisi ve diğer elektronik ürünler ve 200 milyar dolarlık baskılı devre kartları ile birlikte vermesi bekleniyor. Bu partideki ürünlerin listesi Temmuz ayında açıklandı, ancak uygulamada bazı malların muaf tutulacağı açık değil.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, Trump’a Çin’le ticaret görüşmelerini yeniden canlandırmaya çalışırken yeni vergiler hazırlamasını istediği bildirildi. Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters Cuma günü yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Trump ve yardımcıları Çin’in adaletsiz uygulamalarına karşı harekete geçmeye devam edeceklerini açıkça belirttiler. Trump, Çin’in ABD’ye karşı 375 milyar dolarlık ticaret fazlasını azaltmasını, ABD teknolojisini ve fikri mülkiyet haklarını elde etme çabalarını bitirmesini ve devlet sübvansiyonlarını yüksek teknoloji sektörüne indirmesini istiyor.

Trump yönetimi Çin ürününde hala 50 milyar dolarlık vergi veriyor. 7 Eylül’de, Trump bu hafta beklenen liste hariç 267 milyar dolar Çin vergisi vermeye hazır olduğunu açıkladı. Söz konusu tüm gümrük vergilerinin uygulanması durumunda, geçtiğimiz yıl Çin’den ithal edilen toplam ürünlerin değeri olan 505 milyar ABD Dolarından fazla vergi yükü gelmiş olacak

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]