Bakan Albayrak Yabancı Yatırımcılarla Görüştü

Bakan Albayrak Yabancı Yatırımcılarla Görüştü

ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, son ekonomik gelişmelerden sonra telekonferans yoluyla yabancı yatırımcılarla konuştu. Toplantıya yaklaşık 6bin yatırımcı katıldı.

Berat Albayrak konferans konuşmasına “Bu dalgalanmalardan daha güçlü olacağız” dedi. Albayrak, “IMF planı yok” dedi ve doğrudan yatırım çekiciliğine odaklandı. Bakan Albayrak, Halkbank için bir ceza beklemediklerini kaydetti.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve yüzlerce yabancı yatırımcı tarafından düzenlenen büyük zirve telekonferans yöntemi ile başladı.

Citi, Deutsche Bank, DOME ve HSBC dörtlüsü tarafından düzenlenen zirveye göre, 3,783 yabancı yatırımcı tescil ettirdi. Toplantıya katılan toplam yabancı yatırımcı sayısı 6.000’i aştı. Saat 16: 00’da başlayan konferans görüşmesi bitti.

İlk yabancı yatırımcı Albayrak, “Ülkedeki zorlukların farkındayız, bu dalgalanmalardan daha da güçleneceğiz.” Kulağa hoş geliyordu.

Bakan Albayrak’ın yabancı yatırımcılara verdiği mesajlar:

“Bu dalgalanmalardan daha güçlü olacağız Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü Bankacılık sektörünü desteklemekte tereddüt etmiyoruz Şirketler kısa vadeli borçları karşılayabilir.

Enflasyonla mücadele için Merkez Bankası’nın ihtiyaç duyduğu her türlü finansal yaklaşımı sağlayacağız. Finansal disiplinden asla ödün vermeyeceğiz.

Daha fazla mali sıkılaştırma, yapısal reformlar önceliği alacağız.

Yatırımcılardan destek gördük, Türkiye’nin ekonomisine güvenmeye devam ediyor. Güveninizi artırmak için her adımı atacağız.

“IMF PLANI YOK”

Türkiye, serbest piyasa yaklaşımından kaynaklanan bir krizde değil. IMF planı yok. Doğrudan yatırım çekmeye odaklandık.

Hükümet çok ciddi bir harcama sıkıntısına girecek ve gelir tarafında da olumlu bir performans görüyoruz.

Para politikası, enflasyonla tek başına mücadele etmek için yeterli değildir. Para ve maliye politikası koordine edilmeli ve dengelenmelidir. Yeni bakanlığın ve para politikasının koordinasyonu önemlidir.

Halkbank için ceza beklemiyoruz. Devlet bankalarının yardıma ihtiyacı varsa, hükümet onlarla birlikte olacak

Birkaç hafta içinde ek fon kaynakları açıklayacağız.

Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve maliye politikaları ile daha sürdürülebilir bir büyüme yakalayacağız. Daha ılımlı bir büyüme bekliyoruz. ”

Birçok ülke ABD’nin yaptırımları ile karşı karşıya bulunuyor, biz de koordine etmemiz gerekiyor

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]
admin