Döviz Neden Düşüyor

ABD – Türkiye ilişkileri, geçtiğimiz yıl ABD konsolosluk çalışanı nedeniyle vize kısıtlamaları getirilmesinin durdurulmasıyla gerginleşti, iki ülke Halkbank davasıyla ilgili daha fazla anlaşmazlık yarattı. Vize kısıtlaması yıl sonunda kaldırılırken dava devam etti.

2016 yılında tutuklanan Brother Brunson’un davası Ekim ayında ertelendi, ancak ABD önce Brunson’un serbest bırakılması konusunda ısrar etti ve ardından yaptırımlar uyguladı. Brunson davası tarafından gerilen ABD-TR ilişkileri, rahibin serbest bırakılmasıyla ve daha sonra da yaptırımın kaldırılmasıyla azaldı. Halkbank davasına gelince, Başkan ve Hazine Bakanı, Trump’ın talimat vereceğini ve iyi haberler beklediğini söyledi.

Bu dönemde, politik gelişmeler ekonomiyi çok fazla etkilediğinde, TL gerileme yaşanmış ve buna bağlı olarak TL’deki değer kayıplarının çoğunun değer kaybına neden olan risklerdeki iyimser gelişmelerin etkisiyle ortadan kalktığı gözlenmiştir.

Brunson serbest bırakıldı, ABD onaylandı.

İran’a Türkiye’ye uygulanan yaptırımlara geçici bir muafiyet tanındı.

Halkbank’ın davasına ilişkin iyimser beklentiler arttı.

Suriye sınırında ABD-TR ortak devriyeye başladı.

Bu gelişmeler 5.30’dan sonra USD / TRY seviyesini en düşük seviyeye çıkardı.

Siyasi kanattaki riskler azalmakta, ancak ülkedeki ekonomik göstergeler hala istenen iyileşmeyi sağlayamamaktadır. İmalat sanayi ve üretimde bir ivme kaybı yaşanırken enflasyon en büyük problemdir. İçsel risklerde, bütçe tarafında katı duruşun aktif işleyişinde endişe yaratabilecek bir gelişme de olabilir, ancak zaman almak gerekir. Finans ve bütçe tarafında sıkı duruştan taviz verilmeksizin, büyümeden ziyade üretim ve sağlıklı fiyat kontrolü sağlayarak yaratılacak politika, zaman içinde iyileşme ve güçlenme sağlayabilir. Tabii ki, bu fikir istikrarla sağlanmalıdır!

USD / TL dün teknik destekle 5.30’da test edildi ve bugün döviz kuru 5.38’e yükseldi. 5,30-5,28 aralığında 5,4650’ye en yakın direnç seviyesi. Kısa vadede 5.50 altın sikkelerinin döviz kurunun istekli olduğunu hatırlatmak isteriz. Yükselişi hızlandırmak için önce 5,50 ve 5,70 kırılmalıdır.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dün akşamki para politikasını gevşetme yanlısı açıklamaları sonrası dolarda küresel değer kaybı yaşanıyor.

Buna paralel olarak Dolar/TL kurunda da düşüş görüldü, kur 5,20’nin altına kadar indi.

Dün 5,24 seviyesinde olan kur bugün 5,1875’e kadar gerileyerek 7 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.