Dövize Yatırımına Nasıl Başlamalıyız

Dövize Yatırımına Nasıl Başlamalıyız

Öncelikle döviz yatırımı yapacak kişiler yapacaklarını yatırımı hangi kura yapacakları konusunda bir karar vermeliler. Günümüz de Türkiye’ de en çok yatırım yapılan kurlar dolar ve euro kurlarıdır. Bizler de ilk adım olarak pek bilinmeyen ve hakkında ulaşabileceğimiz bilgilerin kısıtlı olduğu para birimlerine para yatırmamanızı öneririz. Başlangıç için sizler de dolar veya euroyu tercih edebilirsiniz. Ardından yatırım yapacağınız parayı belirlemeniz gerekmektedir. Tüm paranızdan yatırım yapacağınız parayı ayırdıktan sonra işlem yapmak istediğiniz kuru seçebilirsiniz. Başlangıç için yarısını dolara yarısını euroya yatırmanızı önersem de ilk başta bu sizin kafanızı karıştırabilir ve iki para birimi üzerinde ki hareketleri takip ederken sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

Dolar Neden Yükselir?

Özetle piyasa da dolar yok. Ama bize acil lazım. Onu da o kadar çok istiyoruz ki 1 dolar almak için daha çok Türk Lirası veriyoruz. Piyasada ki dolar azaldıkça bizimde ona karşı olan isteğimiz artıyor. Olay bu kadar basit. Bu yazıyı okuduktan sonra bu yazar kim ya kendi gibi kara kara şeyler yazmış diyeceksiniz. Ama bizim hala bir umudumuz yok mu ? Var. Ülkemiz ilk temellerini attığında lira dolardan daha değerliymiş. Hiç yoktan bir ülke inşa ettik. Şu an içinde yaşadığımız ülkeyi mi ayağa kaldıramayacağız ? İstersek hepimiz bunu yapabiliriz. Bunun için inancımızı korumamız yeter. Hadi durma bir şeyler yap.

Bu aslında tüketim mallarında olduğu gibi durumdur. Dolar yükselirse, insanların daha fazla sahip olmak istedikleri bilinmektedir. İnsanlar daha fazla dolar alırsa, satın alınacak dolar indirilir ve doların fiyatı yükselmeye başlar. Bir ülkedeki insanlar satın almak için yeterli paraya sahipse (yani, insanlar ülkeye daha fazla dolar satın alırsa), o zaman doların fiyatı yükselmeyecektir. Ülkeye giren dolar miktarına bağlı olarak, sabit kalabilir, hafif dalgalanmalar olabilir ve belki de dolar oranı düşer, yani dolar yükselmez.

  1. Yatırım (Uluslararası yatırım)
  2. Turizm (Yabancı turist gelmesi)
  3. İhracat (Mallarının ihracatı ile elde edilen gelir)

 

Oylama Sonucu
[Total: 4 Average: 3.5]