Kira Geliriyle Kar Elde Edilir mi?

Kira Geliriyle Kar Elde Edilir mi?

Yatırım yapmak isteyenler ellerindeki imkanları en iyi biçimde değerlendirmek adına birçok seçeneği değerlendirmektedirler.

Yatırım yöntemleri arasında ülkemizde en yaygın olanı gayrimenkul, altın ve borsadır. Gayrimenkul yatırımlarında son yıllarda konut kredilerinin devreye girmesi birçok dengeyi değiştirmiştir. Emlak piyasasında bir iş yeri veya daire için kiraya çıkmak yerine konut kredisi kullanarak satın almaya yönelmek daha fazla yaygın hale gelmiştir. Kira geliri ile kredinin taksitlerini ödemek amaçlanmaktadır.

Kira Geliri İle Kredi Ödemek

Bir iş yeri veya konutu satın alarak kiraya vermek birçok kişinin yöneldiği bir alternatif olmuştur. Bu sistemin artıları ve eksileri o günkü gayrimenkul piyasası koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kısacası 5 sene önce avantajlı olan bir yöntem daha sonraki dönemlerde şartların değişmesiyle dezavantaj yaratabilmektedir. Bunun için satın aldığınız

konutu ne zaman Ankara kiralık daire olarak piyasaya süreceğinize dikkat etmelisiniz.

Kira geliri ile kredi ödemek kira çarpanı ne kadar düşük seviyedeyse o kadar karlı olarak gösterilebilir. Kira çarpanı hesaplamak içinse şu yöntem izlenebilir:

*Kira çarpanı kira gelirinden kar elde edip etmeyeceğinizi daha net olarak gösterebilen bir değerdir. Kira çarpanını bulmak için gayrimenkulü satın aldığınız fiyatı kira gelirine bölmelisiniz.

Kira çarpanı yüksekse örneğin 20 yıl civarındaysa bu yatırım pek de karlı olduğunu söylemek zordur. Kira çarpanı 15 ve altı olduğunda kişilerin kira geliri ile kredi ödemesi karlı hale gelebilir.

Gayrimenkul piyasa koşulları farklı dönemlerde değişebilmektedir ve bugün karlı olmayan bir yöntem sonrasında fırsat haline gelebilmektedir. Özellikle kiralık daire ilanlarındaki artış bize birçok ipucu vermektedir.

kiralık-daire

Kira Geliri Ne Zaman Karlı Olur?

Yıllarca kira ödemektense mortgage kredisi ile gayrimenkul satın alarak kiraya verme uzun bir süre çok kişi tarafından tercih edilmiştir. Böylece kira geliri ile kredi taksitlerinin ödenmesi hesaplanmaktadır. Bazı durumlar altında bu yöntem kar getirebilir ancak aslında uzun vadede o kadar da avantajlı değildir.

Kira geliri ile kredi ödemenin yatırımcıya ya da kişilere avantaj sağlaması için şu unsurlar önem taşımaktadır:

  • Kira geliri ile kredi ödüyorsanız sadece kira gelirine güvenmemek yerinde bir karar olacaktır. Kiracıdan kirayı düzenli alamama ya da gayrimenkulün bir süre kiracısız olması olasılıklar dahilindedir.
  • Kira çarpanı 15 yıl ve altıysa kira geliri ile kredi ödemek avantajlı ve mantıklı bir tercih olarak görülebilir.

Satın alınan gayrimenkulün iyi bir semtte bulunması avantajlıdır; bu durumda evlerin değerinin yükselmesi ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda bu semtlerden ev kiralayan kişilerin finansman destekleri daha sağlamdır

  • 5 yıl içinde kişilerin kendilerinin kullanacakları gayrimenkuller için kira desteği ile kredi ödemek bazı durumlarda kar getirmektedir.
  • Talep ve arz dengesinin oluşması da bu yöntemi iyi bir seçim haline getirebilir.

Şimdiki piyasa koşulları altında özellikle de İstanbul’da fazlasıyla satılık konut vardır ve kiraya ilgi krediler ile birlikte çok azalmıştır. Bu durumda kredi ile gayrimenkul alıp kiraya vermeden önce kişilerin tüm unsurları dikkatlice analiz etmesi gerekmektedir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]