Kredi Kartının Yönetmeliğinde Neler Yatıyor?

Kredi Kartının Yönetmeliğinde Neler Yatıyor?

Finanss.net bilgi platformu

Kredi Kartının Yönetmeliğinde Neler Yatıyor?

Ülkemizdeki kredi kartı kullanımının miktarı son zamanlarda yapılan haberler ile bir kez daha gözler önüne serildi. Özellikle de kredi kartı kullanımı konusunda ciddi boyutlarda bir artış söz konusu. Tüketicilerin borçlarının son derece artış göstermesi sonucunda da kredi kartı aidatları başta olmak üzere tüm yasa tasarıları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Ancak kredi kartlarının yönetmeliğinde bilinmeyenlerin ise öğrenilmesi gerekiyor. Yönetmenlikte de dahil olmak üzere kredi kartı kullanımı sırasında en çok tartışılan konulardan biri de kredi kartı aidatlarının kaldırılmasından oluşuyor. Kullanıcılardan alınan dosya masrafı ya da hesap işletim ücreti gibi tüm ücretler için bankalar ile pazarlık yapıldığına dair gelen iddialar doğrultusunda da bakanlık tarafından yönetmelikte bazı maddelerin değişebileceği konusunda şaşırtıcı bilgiler yer aldı.

Yönetmeliğe Uygun Kredi Kartı Alımı ve Kullanımı Nasıl Yapılır? Hemen hemen her yetişkinin elinde bulunan kredi kartı günümüzde bir ihtiyaç olarak gözükse de avantajları ve dezavantajları konusunda birbirleri ile yarışır duruma geldi. Öncelikle kredi kartının çıkartılması için tüm alternatifleri gözler önüne sermeliyiz. Kendi kullanımına uygun olarak aidatları daha düşük ya da daha yüksek, bankalar tarafından ödeme zamanları ve mevduatları daha uygun bir kart seçimi her zaman daha avantajlı olacaktır.

Çünkü tüm bankalar birbirleriyle benzer prosedürleri izlemiyor. Kredi kartı şahsi olduğu için her kişinin kendi sorumluluğunda yer alıyor. Bu yüzden de şahsına çıkartılan tüm kredi kartlarının kullanımı da kendi ödeme ve zamanına göre yapılmalıdır. Özellikle de mağazaların yaptığı taksitlendirme imkanına kapılmamak ya da bankaların sunmuş olduğu fazla kredi çekimi, zamanında ödenmeyen borçlar gibi durumların sonuçlarında bazen üzüntülü sonuçlar olabiliyor. Tüm bunları düşünerek ilerleyen zamanlar için önlem almalı, kredi kartı da tüm bu ölçüler göz önüne alınarak kullanılmalıdır

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 5]
admin