Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda ilk yapacakları şey, sizin kredi notunuzu değerlendirmek olacağıdır.Kredi notunuzu yüksek tutmanız son derece önemlidir. Kredi notu hesaplanmasında göz önünde bulundurulan faktörler.

 • Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
 • Mevcut hesap ve borç durumu
 • Yeni kredi açılışları
 • Kredi kullanım yoğunluğu
 • Diğer bilgiler olarak özetleyebiliriz.
 • Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
  Cari hesap ve borç durumu
  Yeni kredi açma
  Kredi yoğunluğu
  Bunu diğer bilgi olarak özetleriz
  Kredi geçmişinizde, kredi ürünlerinin mali kayıtlarının bulunduğu Kredi Kayıt Bürosunda var olmaya devam edebilmek için bilmemiz gereken hususlara göz atalım.
 • Tüm kredi kartlarımızdaki borçları en aza indirin.

Borcunuzu tüm kredi kartlarınızdan indirin. Mümkünse sıfırlayın. Asgari ödeme tutarını öderseniz zamanla sorunlarınız olabilir.

Kredi ödemelerini her zaman gün içinde yapın. Bankalar her zaman düzenli olarak borçlarını ödeyenlere karşı olumlu bir tutuma sahiptirler ve daha az yeni borç verme eğilimindedirler.

Kredi kartlarımızdaki limitlerin aynen ihtiyacınız olduğu gibi olduğundan emin olun. Sınırlarınız çok yüksekse skorunu pozitif olmaz.

İhtiyacınız olmadan kredi için başvurmayın. Kenarında olduğunuzu, ancak aslında ödünç aldığınızı söyleyen herhangi bir para notunuzu olumsuz etkileyebilir.

Tek ihtiyaçlarınız için birkaç kredi başvurusu yapmaktan kaçının. Kısa sürede çok fazla uygulama yapmak olumlu bir işaret değildir.

Doğrudan olmasa da notunuzu dolaylı olarak etkileyebilecek bir duruma girmemek için istikrarlı bir finansal ömre sahip olmaya özen gösterin. Faturalarınızı zamanında öde veya otomatik ödeme talimatları verin. Para giriş ve çıkışının tüm yönlerini yakından takip edin. Açıklamalarınızı okuyun ve tüm giderlerinizi, özellikle de yüksek olanları inceleyin.

Ayrıca Findeks aracılığıyla Risk Raporunuzu düzenli olarak takip edin. En azından her ay bir Risk Raporu alırsanız, tüm bankalardaki tüm ürünler ve bu ürünlerin birlikte geliştirilmesi mali performansınızı sürekli kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

Notunuzu ne kadar iyi kaldıracağınız dan hala emin olamazsanız veya sorularınız varsa, Not Uyarma servisini kullanın

Bankalardan bir kredi talep ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey kredi derecenizi değerlendirmektir, bu nedenle kredi derecenizi yüksek tutmanız önemlidir. Kredi derecelendirme hesaplamasında dikkate alınan faktörler;

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Otomobil satın alacağınız zaman ya da yeni bir ev satın almayı düşündüğünüzde kredi almak için kredi notu kaç olmalı? Kredi talebinde bulunanlara olumlu ya da olumsuz yanıt veren bankalar tüketicileri canından bezdirmiştir. Bankaların kredi değerlendirme ölçütlerinde en çok üzerinde durduğu konu kredi notunun yeterli olup olmamasıdır. Kredi notu düşük olan kişiler finansal çalışma yapamıyor, ancak kredi notunu yükselterek istedikleri oranda para çekme hakkına sahip oluyorlar. Kredi notu nasıl yükseltilir sizlere ipuçlarıyla anlatmaya çalışalım. Eğer ödeme güçlüğü çekiyorsanız dostlarınızı yapılandırmanız gerekir. Aksayan ödemeleriniz varsa bunları bir an önce düzene sokmanın gerekmektedir. Aksi halde kredi notunuz sürekli düşecektir.
Kredi notunuzu yükselmesi için ne yapmalısınız? 
 • Ödemeniz gereken borçlarınızı bütçenize göre ayarlamanız gerekir. Borçlarınız aylık gelirlerinizi aşıyorsa ve kredi ödemelerini düzenli olarak yapamıyorsanız, yapmanız gereken çektiğiniz kredileri bu vadesini uzatmaktır. Bu bu sebeple daha kolay ödeme planı ortaya çıkacaktır. Bunu yaptığınız takdirde kredi notunuz da yükselmeye başlayacaktır.
 • Farklı bankalardan kredi çekip borca girip sizin bütün borçlarınızı tek bir çatı altında birleştirmeniz gerekir. Bütün borçlarını tek bir kredide birleştirirseniz ödeme yapacağınız yer belli olur. Böylece vadenizi uzatırsınız. Rahatça ödemelerimizi yaparsınız. Böylece kredi notunuz biraz daha yükselişe geçecektir.
 • Borçlarınızı ödemenin başka kolay yollarından biri de ipotek verebileceğiniz herhangi bir gayrimenkul varsa kredi limitinizi ipotek göstereceğiniz gayrimenkulün değerinden yüzde 50 kadar artırabilirsiniz. Böylece kredi kartı ve veya kredi borçlarını bir bankada toplanarak 36 ay vade ile geri ödeme yapabilirsiniz.
 • Yapılandırma yaptığınız zaman borçlarınızı zamanında ödemeniz gerektiğini unutmayın. Bir gün bile gecikme yaparsanız kredi notumuz yine düşecektir. Bu sebeple asla ve asla borçlarınızı vadesinden sonra ödemeyiniz. Bütün borçlarınızı tam vadesinde ödemeniz sizlere artı puan olarak kredi notunuzun yükselmesine katkı sağlayacaktır.
 • Bankalar takibe düşen kredileri önceden ya da düştükten sonra size kredi taksitlendirme önerisi getirebilir. Size böyle bir talep gelirse sizde oturur pazarlık yaparsınız. Kendi bütçemize uygun bir taksitlendirme neticesinde ödemeleriniz kolaylaşır sizin talepleriniz değerlendirilir ve uygun ödeme takvimi oluşturulur. Böylece borçlarımızı öderken kredi notunuz artı olarak yükselmeye devam edecektir.
 • Bankalar aslında geç ödemelerden ya da takibi düşmüş kredilerden pek memnun değildir. Çünkü riskli kredinin varlığı ve fazla batık oranının piyasada bankaya olan güveni de sarsacağı için bu tür girişimlerden uzak duruyorlar. Çünkü takibe düşen kredilerin geri alınma süreci oldukça uzun olduğu için bankalar genelde müşterileri ile anlaşma yoluna gitmektedir. Siz de kredinin takibe düşmeden banka ile görüşerek uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Bunu bankalar genelde olumlu karşılamaktadır.
 • Çünkü biraz önce söylediğimiz sebeplerden dolayı bankalar müşterileri ile anlaşma yolunu tercih etmektedir. Siz de anlaştığınız taktirde istediğiniz vadede borçlarınızı ödeyerek hem kredi notunuz yükselir hem de borcunuz kapanır.