Mortgage Nedir?

Mortgage Nedir? Mortgage İpotekli Konut Kredisi ya da Rehinli Konut Kredisi olarak da bilinir. Mortage taşınmaz malın ipotek anlınması şartıyla verilen bir kredidir. Mortage kredisinin bütün taksit ödemelerinin bitmesi üzerine ipotek durumu ortadan kalkar. Mortgage genel olarak çok uzun vadeli bir konut kredisidir. Düşük faizler ile kira öder gibi ev sahibi olunur. Mortgage ile ev sahibi olabilmek ve başvurabilmek için konut tutarının %25’i peşinat olarak verilmesi gerekmektedir.

Avrupa’da Mortgage vergi avantajıda sağlamaktadır. Şuanlık ülkemiz de vergiden muaf tutulduğu için vergi avantajı sağlamamaktadır. Mortgage’ın Avrupada en önemli özelliğinden biri de Bankalar haricinde Mortgage kredisi kullandıran şirketler mevcuttur. Ülkemizde ise şuanlık sadece bankalar kullandırmaktadır. Mortgage, günümüz koşullarında ev almak isteyenlerin kurtarıcısı olsa da detaylarına tamamen hakim olmadan almamanız gereken bir kredidir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus Mortgage kredisi ile aldığınız gayrimenkulun taksit ödemeleri sırasında oluşan sıkıntılar sonrası anlaştığınız kurum gayrimenkul üzerinde hak iddaa edebilir. 2 ay ödenmeyen taksitler sonucu peşinat ve ödediğiniz taksit tutarları kişiye iade edilip gayrimenkul şatışa çıkartılır.

( Bu krediyi alırken çok dikkatli ve planlı olmalısınız.) Mortage Başvurusunda Dikkat Edilecekler. Mortgage başvurusu yapmadan önce çeşitli kurumların faiz oranlarını ve vadelerini detaylıca inceleyin. Kendinize en uygun ödeme planının bulup istediğiniz firmaya başvuru yapabilirsiniz. Hemen hemen her firma sizlele birlikte masaya oturup size en uygun planı çıkarmaya çalışır. Yani, mortage planlarının nispeten esnek olduğu söylenilebilir. Önemli olan, geleceğe dair iyi bir planlama yapmanız.

Bunu yaparken bir takım sorunların çıkabileceğini düşünerek, işsizlik, vefat ve benzeri durumlarda ödemelerinizin aksamamasını garantilemeniz de oldukça önemli. Son zamanlarda toplu konut projelerinin artmasıyla mortgage başvuru yapmak da kolaylaştı. Şayet almak istediğiniz gayrimenkul bir inşaat firmasının ilk kez satışa çıkan eviyse, o firmanın anlaştığı bir mortage kurumu mutlaka vardır. Bu tarz anlaşmalı firmalar size diğer firmalara göre daha avantajlı bir çok seçenek sunarlar. Dolayısıyla başvurularınızı bu firmalara yaparsanız sorunsuz bir mortgage ödeme planı oluşturma konusunda sağlam destekler alabilirsiniz. Üstelik anlaşmalı firmalar sizi uzman incelemesi (ekspertiz) derdinden de kurtarır. Yani malınızın değeri ve alabileceğiniz borç nettir.

Bu tip anlaşmalı konut projeleri bankanızla görüşmenizde yarar var. Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bankaların mortgage kredisi faiz oranları ve size uzun yıllar boyunca sağlayacağı avantajlar. Ayrıca aldığınız kredinin sigortalı olup olmadığına, sigortanın kurallarına da dikkat etmenizde fayda var. Her şeyden önemlisi, mortgage diğer kredilerden farklıdır. Bunu bilerek hareket ettiğinizde, siz de kolaylıkla ev sahibi olabilirsiniz. Mortgage Hesaplama İyi bir mortgage ödeme planı oluşturmak işin mortgage hesaplama konusunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Ödeme planlarında bu tarz kredileri diğer kredilerden ayıran şey, ödeme yaptığınız her ay ana paranın azalması dolayısla faize tekabül eden meblağının da azalmasıdır. Herhangi bir kredi aldığınızda , ödemeler tamamen bitene kadar faiz krediyi çektiğiniz anapara üzerinden hesaplanır ve her ay aynı miktarda ödeme yaparsınız.

Bu yüzden, eğer mortgage yerine aynı büyüklükte ve vadede farklı bir kredi çekiyor olsaydınız, anapara azalmasında etkilenmeyeceğiniz için bankalara kat be kat fazla ödeme yapmak zorunda kalırdınız. Daha önce de söylediğimiz gibi bu noktada anlaşmalı konut projeleri bir adım öne çıkar. Unutmayalım ki, 20 yıla varabilen geri ödemelerle alınan konut kredilerinde, kredi faiz oranları hayati önem taşıyan bir faktördür. Genelde diğer firmalara göre anlaşma gereği düşük faiz oranları sunan anlaşmalı firmalar hem doğru bir mortgage ödeme planı oluşturmanızda size yardımcı olur hem de ondalık sayıların uzun vade de büyük değişiklikler yarattığı mortgage dünyasında düşük faizle minimum geri ödeme yapmanıza olanak sağlar.

Konut Kredisi ile Mortgage Kredisi Arasında Ki Farklar! Konut kredisi vadesi maximum 5 yıldır, Mortgage kredisinde ise bu vade süresi 30 yılı bulmaktadır. Konut kredisinin faizleri yüksek iken, Mortgage kredisinin faizi düşüktür. Konut kredisinde 2 ay taksit ödemezseniz tüketici hakları gereği bu açığı bir sene içinde tamamlayabiliyorsunuz. Mortgage kredisinde ise 2 ay taksit öedemezseniz verdiğiniz peşinat ve taksitler size geri ödenerek ev banka tarafından satışa çıkartılıyor. ( Bu yüzden Mortgage kredisi öderken çok iyi hesap yapılmalıdır.

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 5]