Mortgage Surecinde ev Satılır mı

Mortgage Surecinde ev Satılır mı ? Uzun vadeye yayılı konut kredisi anlamına gelen mortgage kredisi söz konusu gayrimenkulün üzerine ipotek konulmak suretiyle verilen kredi vasıtasıyla ev sahibi olmayı öngören bir sistemdir.

Yapılan bir araştırma, son 5 yıl göze alındığında satılan konutların yarısında kredi kullanıldığı ortaya koymuştur. Kredi çekerek ödeme sürecine başlayan tüketicinin “beklentilerinin tersine” bir şekilde ekonomik şartları değişebilir. Bu nedenle satın aldığı evini elden çıkarmakla karşı karşıya gelebilir.

Bu noktada en mühim soru mortgage sürecinde ev satılır mı şeklindedir. Evet, satılır. Ama bazı şartlar var. Borç bitmeden evin satılması söz konusudur. Bunun için bankanın şartları bulunmaktadır. Satış halinde banka ihtiyaç kredisi kullandırma yoluna gider. Evin satıldığı andan itibaren kalan borç miktarı üzerinden bir hesaplama yapılarak borçlandırılırsınız.

Eş ifade ile banka, tüketiciye mortgage kredisinin tanıdığı bazı vergi muafiyetleri artık konusuz kaldığı için ve artık mükellef hale gelindiği için tüketici kredisiyle borçlandırma yoluna gitmektedir. Öte yandan ipotekli bir evi satmak kadar, satın alması söz konusu olan alıcıların da dikkate alınması şarttır. Alıcılar ipotekli ev almaktan imtina edebilirler. Bu konuda yapılması gereken ise alıcıyla anlaşmak, gelen parayla kredi borcunu kapatmak şeklindedir. Bu şekilde alıcı bir eve kavuşmuş, satıcı da mecbur kaldığı satış işlemiyle borcunu ödemiş olacaktır.

Buna ilaveten bankaya verilecek olan ve maksimum %2 oranında hesaplanan erken kapama ücretine de katlanılması gerektiği hatırdan çıkarılmamalıdır. Mortgage kredisi devredilebilir mi? Bankaların kredi devir şartları birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Devir işlemine başvurmadan önce banka ile detayların görüşülmesi son derece yerinde olacaktır.

Mortgage kredisinin yükünden kurtulmak zorunda kalan tüketici, bir alıcı bulup evi elden çıkarması söz konusu olduğunda alıcı, ev kredisi kullanmak üzere bankayla anlaşabilir. Bu bir nevi ipotek devri işlemi yapılıyor demektir. Normal bir konut kredisi süreci ne ise aynı süreç yeni konut kredisi müşterisi için de geçerlidir. Bir nevi kredi devri olarak da adlandırılabilecek olan bu durum bankaların konut sahibi olmak isteyenlere tanıdığı haklar arasında gösterilebilir.

Oylama Sonucu
[Total: 0 Average: 0]