Türkiye’ye yüz milyarlarca dolar geliyor

Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, “Duygularımı aldım ve holding seviyesinde en az 15 milyar dolarlık bir yatırım yapacak, yüzlerce milyar dolarlık ABD firmasına yatırım yapacağını, bazı yatırım kararlarını, her şirketin minimum 100 milyon dolar, Türkiye’ye transfer olacaklar “dedi.
Amerikalı bir papazın serbest bırakılmasından sonra, Andrew Craig Brunson Türkiye-ABD ilişkilerinin ticari yönlerinin değerlendirilmesinde bulundu.

Türkiye-ABD arasındaki ticari ilişkilerin geçmişte yaşandığını hatırlatan Akat, Türkiye’de pek çok Amerikan firmasında bulunan yatırımcıları hatırlattı.

Mevcut yatırımcı firmaların iç pazar için Türkiye pazarında ve aynı zamanda ihracatçı olduğunu belirten Akat, aşağıdaki bilgileri verdi:

Diyerek şöyle devam etti: “Bu firmalar ve önümüzdeki yatırımcı vize kriziyle başlayan dönemde ne yapacağını bilemez, ABD ‘den bir gecede hükümetten yeni yaptırımlar, bir gecede yeni bir yaptırımdan korkarak Türkiye’ den çok yeni yatırımlara kapandı. Bekleme sıkıca devam etti.Şu anda, bu davada, bu şirketler ciddi bir şekilde Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edeceklerini gördüm. ”

Ali Osman Akat, Amerikan şirketlerinin Avrupa ve Çin ile ilişkilerinin ABD’deki politik perspektiften dolayı zorlaştığına dikkat çekti.

“Türkiye’de kendileri için iyi bir liman, iyi bir kapı. İkisi de bu yer pazarına hakim olmak ve buralara birçok ülkeye mal sağlamak için Türkiye’ye iyi bir üs. Yeni yatırımlarla birlikte, en az 15 birim tanıdığım holding seviyesine bakıyor ve ABD’li firmalara milyarlarca dolarlık yatırım yapma hissi kazandım, bir dizi yatırım kararı, her şirket için en az 100 milyon dolar olacak Türkiye’ye transfer.

Son çeyrekte atılımlar başlayacak. Geçmişte, birçok ABD yatırımcısı konjonktürü incelediler, ancak her zaman beklediler. Şimdi bekleme süresi bitti, iş yapma zamanı. ”

İLK AŞAMADA SAVUNMA SANAYİ

Daha büyük firmalar Türkiye’ye gelmek için, Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüyen şirketlerin bölgede yer almasını sağlamak için Akat dile getirmeyi tercih eden Türkiye başta olmak üzere, öncelikle savunma sanayi firmalarına Türkiye’de daha fazla yatırım yapmaya istekli olduklarını söyledi.

Daha sonra teknoloji, gıda, kozmetik, medya gibi pek çok sektörde şirketin pazara girmek istediğini bildiren Akat Türkiye, TABA-AmCham’ı Beyaz Saray’da müzakerelerini yürütürken proje hakkında bilgi verdi.

Akat, Amerika Birleşik Devletleri’nden daha fazla ürün satıyor, Türkiye pazarında yer almak için bazı vardiya gibi alanlarda üretim yapmak için Türkiye Organize Sanayi Bölgesi’ni planladıklarını, bunun için ABD’de çok sayıda görüşme yaptığının aktarıldığını söyledi:

“Kapının açık bırakıldığı ama kapanmadığı Brunson meselesi, her görüşme için bir konuydu. İlişkiler iyileşecek ve ne olacağı, Brunson meselesi bu sorunu bir şekilde etkiledi.

Bunu önümüzdeki birkaç gün içinde ABD’den yeni açıklamalarla göreceğiz. Amerika Birleşik Devletleri’nde de ciddi bir seçim var. Çinlilerle olan ticaretimiz, bizden daha fazla sorunludur. Çin mallarının ABD’ye akışını engellemeye çalışıyorlar. Bu bize harika bir fırsat sunuyor. Ayrıca bundan yararlanmak için kanallar arıyoruz ve çalışıyoruz. ”

TÜRKİYE ARASINDAKİ ABD İLİŞKİLERİ HER GÜN İÇİNDE AÇILACAK

Ali Osman Akat, alternatif bir ABD Avrupa ülkesi gibi gözüküyor ve Çin’den dolayı Türkiye’deki zorluklardan dolayı, her zaman frenlenmiş olan Brunson meselesi nedeniyle, daha keskin olanın olumlu etkisinin ortaya çıkacağını söyledi.

Akat’ın (Trump’ın Türkiye’ye yönelik yaptırım ve retorikleri) direk olarak raftan çekildiğini biliyor, bunları yakınlarda göreceksiniz.Ticari yönden getirilecek olan vergi, geçici kurallar daha çok yerleştirilmeden çekilecek. ABD ilişkileri, hepsi saat itibarı ile Ürün satış rakamlarımızın arttığını göreceksiniz ve bize yatırımcıların akışını arttırdığımızı göreceksiniz.

Oylama Sonucu
[Total: 1 Average: 4]